Past Winners

Read about all our Awards HERE

San Antonio Bar Awards

Joe Frazier Brown, Sr. Award of Excellence - recognizes an attorney who exemplifies all that is good about the legal profession. He or she should demonstrate the highest level of professionalism, exceptional skills as a counselor and advocate and such personal attributes as honor, integrity, service and intelligence. He or she should be a model of the Texas Lawyer’s Creed and an inspiration for others in serving clients and fulfilling their responsibility to the legal system.

PAST WINNERS

 

2015

Hon. Catherine Stone

2014

Clem Lyons

2013

John E. Clark

2012

Hon. Phil Hardberger

2011

George Parker

2010

Charles "Charlie" Butts

2009

Sue M. Hall

2008

Jim Branton

2007

Jack Pasqual

2006

J. Burleson “Burley” Smith

2005

Charlie Smith and Judge Bill White

2004

George H. Spencer

2003

Frank W. Baker

2002

Harvey L. Hardy

2001

Roy R. Barrera, Sr. and Hubert W. Green

2000

Robert B. O'Connor

1999

Ralph G. Langley

1998

Chief Justice Blair Reeves

1997

Charles E. Biery and Samuel F. Biery

1996

Justice Franklin S. Spears

1995

Jack Hebdon

1994

Judge Solomon Casseb, Jr.

San Antonio Bar Foundation Awards

Peacemaker Award - recognizes an individual or entity  who has promoted non-violent resolutions to community conflicts.

Corporate Community Service Award - recognizes a business entity or member of the business community for fostering and performing community service.

Carolyn Thurmond Community Service Award - recognizes a lawyer who has demonstrated outstanding service to our community.

PAST WINNERS

Ana Arredondo
Army Fisher Houses
Bexar County Dispute Resolution Center
Rev. Claude Black
Honorable Solomon Casseb, Jr.
Patricia Castillo, LMSW
Richard “Rick” Cavendar
The Center for the Intrepid
Joyce Coleman
Winston Churchill High School
Beverly Watts Davis
Allan K. DuBois
Timothy Edward Duda
Sara E. Dysart
Wayne I. Fagan
Rev. Buckner Fanning
Archbishop Patrick Flores
Frost National Bank
Barbara “Barbie” Gorelick
Honorable Phil Hardberger
Harris Middle School
Amy E. Hartman
HEB
Rev. Ann Helmke
Heritage Elementary School
Joe R. Hinojosa
Susan Ives
Rabbi David Jacobson
David Jayne
Katie Jones
Abigail G. Kampmann
Christian “Gloria” Kehl
“Elf” Louise Locker
BG (Ret.) M. Scott Magers

Judith Markelz and the Ft. Sam Houston
Warrior and Family Support Center
Sister Martha Ann Kirk
Christa MacAuliffe Middle School
Cheryl McMullan
John Mills
Mary Moreno
NuStar Energy
Oak Crest Intermediate School
Ogden Elementary School
Marta B. Peláez, M.A.
Judge Karen H. Pozza
Thomas H. Preston, Sr.
Rackspace® Hosting
San Antonio Food Bank
SBC
Tony Segovia
Nancy Taylor Shivers
Sidney A. Wright Elementary School
Bill Sinkin
Thomas J. Smith
Justice Phylis Speedlin
Rev. G. Alex Steinmiller
Roy Terracina
Dianne Tilly
Valero Energy Corporation
Sister Grace Walle, FMI
Carol Herring Weir
William Howard Taft High School
Will W. Jackson Middle School
Tracy Wolff
Ann Zaragoza
Dr. Louis H. Zbinden, Jr.